Tipy a triky na časový stres



Kategória: Soft skills

Máte pocit, že každý sa zrazu venuje téme time manažmentu a vy by ste ten svoj aj radi zefektívnili ale všetky metódy, ktoré navrhujú články na vás akosi nezaberajú? Už ste si jednoducho povedali, že toto nie je pre vás a zmierili sa s vlastným chaosom?

 

Priznám sa, mierne hyperbolizujem, no ľudia sa často vzdajú pretože nenašli pravé to, čo konkrétne im vyhovuje a ako asi väčšina z nás vie, je ľahšie sa vzdať ako ďalej hľadať, hlavne keď presne neviete čo hľadáte. Na nasledujúcich riadkoch nájdete posledné typy a triky ako si lepšie zorganizovať čas, prácu, či súkromný život.

 

 

Ivy Lee metóda

Táto metóda je skvelý každodenný proces kontroly, pretože:

  • Má iba šesť krokov
  • Podporuje rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom
  • Ponúka perspektívu na konci dňa
  • Povzbudzuje vás, aby ste veci ukončili čo najskôr
  • Je veľmi jednoduchá

Aké pravidlá má Ivy Lee metóda:

  1. Na konci každého pracovného dňa napíšte šesť úloh, ktoré chcete zajtra splniť. Nepíšte viac ako šesť vecí.
  2. Zoraďte týchto šesť úloh podľa dôležitosti.
  3. Nasledujúce ráno sa zamerajte výlučne na úlohu číslo 1.
    Pracujte na nej a keď ju dokončíte, prejdite na úlohu číslo 2.
  4. Pokračujte v tomto procese pri každej úlohe.
  5. Ak vám na konci dňa zostanú nejaké úlohy, pomôžu vám to pri formovaní vašich šiestich úloh na zajtra.
  6. Tento proces opakujte každý pracovný deň.

 

 

Zjedz žabu!

Technika riadenia času Briana Tracyho, Zjedz tú žabu! hovorí, že ak dokážete identifikovať a dokončiť (zjesť) svoju najdôležitejšiu úlohu (žabu) každý deň (ako prvú úlohu dňa), bude to mať veľký vplyv na váš život a vašu produktivitu.
Vegetariáni, vegáni a vlastne všetci to prosím skúste brať ako metaforu, nech živé žaby netrpia.

„Ak prvou vecou, ​​ktorú urobíš každé ráno, je zjedenie živej žaby, môžeš pokračovať vo svojom dni s vedomím, že to bola pravdepodobne najhoršia vec, ktorá sa stane celý deň.“ – MARK TWAIN

 

 

Paretov zákon

Často ho poznáme aj pod názvom Paretov princíp, alebo pravidlo 80/20, ktoré hovorí, že 20% úsilia má tendenciu produkovať 80% výsledkov. A teda ak si predstavíme, že do niečoho vložíme iba 20% energie a aktivity, čo pre mnohých predstavuje veľmi stráviteľnú čiastku a neprevalcuje ich myšlienka „musím zo seba vydať 100% inak zlyhám“, môže práve Paretov princíp predstavovať spôsob ako si lepšie zorganizovať a zvládať všetky potrebné aktivity.

 

 

Metóda ABCDE

Metóda ABCDE je spojená s technikou zjedz žabu, ktorú sme už spomínali. Na začiatku tohto cvičenia si spíšte zoznam všetkého, čo musíte urobiť nasledujúci deň. Donúťte sa „rozmýšľať na papieri“ a úlohy si spíšte. Potom umiestnite A, B, C, D alebo E vedľa každej položky na zozname skôr, ako začnete s prvou úlohou. Nezabudnite, že A, prvá aktivita alebo úloha, je zároveň ŽABA (a teda úlohu, ktorú máte splniť ako prvú).

A – ŽABA. Úlohy, ktoré musíte urobiť (položky „A“ sú najdôležitejšie).

B – Úlohy, ktoré by ste mali robiť (položky „B“ majú len malé následky).

C – Úlohy, ktoré by bolo dobré robiť (úlohy „C“ nemajú žiadne dôsledky).

D – Úlohy, ktoré môžete delegovať na niekoho iného („D“ pre delegovať).

E – Úlohy, ktoré môžete úplne odstrániť („E“ pre eliminovanie).

 

 

Techniky zvládania stresu

A možno si viete svoj čas zorganizovať perfektne, no stále pociťujete stres Keď hovoríme o strese, skutočne hovoríme o tom, ako nás stres ovplyvňuje psychicky a fyzicky. Stres môžeme teda definovať ako reakciu na ťažké, náročné alebo zložité udalosti. Naše telá a mysle majú v sebe zabudovaný reflexom „útok alebo útek“, ktorý nám pomáha orientovať sa a byť ostražitý, keď čelíme náročným alebo nebezpečným udalostiam.

 

Na nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko nástrojov na zvládanie stresu, ktoré vám ho môžu pomôcť odstrániť:

  • Relaxácia/meditácia – kultivácia vnútorného pokoja pomocou meditačných a relaxačných techník, ako je masážna terapia a progresívna svalová relaxácia.
  • Cvičenie – Pravidelné fyzické cvičenie akejkoľvek intenzity (jemná 30 minútová chôdza, jóga alebo pilates, hodinové namáhavé cvičenie so záťažou aď.) pomáha uvoľniť svalové napätie a budovať silu, odolnosť a energiu.
  • Zdravá strava – Konzumácia zdravých nepasterizovaných potravín a vyhýbanie sa sladkostiam, či nasýteným tukom udržiava telo v lepšej rovnováhe.
  • Asertívna komunikácia – Určitý stres je spôsobený tým, že od iných nedostanete to, čo ste si žiadali. Priame, ale zdvorilé oslovenie a pomenovanie toho, čo chcete, je najlepšou metódou, ako dosiahnuť kompromis, resp. výsledok a tým znížiť stres.
  • Žiadosť o pomoc – Čokoľvek s čím práve bojujete, sú ľudia, ktorí si tým už prešli. Ak neviete, čo robiť, vyhľadajte poradcu, je často dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť točeniu sa dokola bez jednoznačnej odpovede.

 

Autor: tím topcoach

Zdieľajte s priateľmi