4 prešľapy, vďaka ktorým sa nedostanete na pohovor



Všetci chceme rýchle výsledky. Uspokojiť svoju potrebu radosti, ocenenia a úspechu. Mať všetko raz dva hotové.  Preto sa často obraciame na dobré rady z internetu. Ako zvládnuť pracovný pohovor. Ako sa prezentovať na pohovore. Ako vedieť odpovedať na otázky.

 

A tak sa pozrime na to, kedy nastane problém, že sa nevieme prezentovať?

 

Príprava na zmenu zamestnanie je situácia, ktorú poznáme hádam všetci a myslím, že sa zhodneme na tom že to nie je nič príjemné. V tom lepšom prípade o zmene práce uvažujeme dlhšie, no tak či tak prídeme do bodu, v ktorom cítime extrémnu neistotu.

Horší prípad je, ak sme o prácu prišli. Sme totiž negatívne naladení, smutní, bez energiu a to posledné čo máme je sebadôvera. Cítime sa nedocenený, zúfalý …. je možné v tomto nastavení napísať životopis, ktorý by prezentoval človeka so všetkými jeho úspechmi a hodnotami? Je to náročné.

Je to náročné, pretože v tejto situácii nie sme doma. Na túto situáciu sa málokedy pripravíme. Vyskytne sa raz za čas a dovolím si povedať, že vždy nás zastihne nepripravených.

Vedieť sa prezentovať je ťažký oriešok. Veď sa pozrime koľko predajcov to denne trénuje, pripravujú sa aby dokázali v krátkom čase povedať to čo je dôležité. A na pracovnom pohovore, sa to očakáva od každého uchádzača úplne samozrejme.

 

Stretli ste sa už s tréningom na tvorbu životopisu? Kto trénuje na orientovanie sa v inzercii?

 

Nech pátrame akokoľvek, začiatok straty sebadôvery máme každý niekde inde. Každý sme ju stratili niekde inde ale tuším veľmi podobne. Každý z nás si spomína na to, čo v škole nevedel, čo nespĺňal, čo nestíhal, čo nedokončil, čo nezačal, čo nestihol, čo zabudol, čo zapotrošil, čo pokazil, čo nevyplnil, čo neprečítal …. Vždy sme boli upozornení, ak sme nesplnili očakávanie, predstavu, normu alebo štandard.

Ak by sme zalovili v pamäti, čo sme v škole pokazili, každý z nás by vedel okamžite. Ak by sme zalovili v pamäti za čo sme boli chválení, za čo nás povzbudili, podporili … začali by sme tuho premýšľať.

S týmto nastavením si hľadáme prácu. S nastavením, že viac nevieme ako vieme, že skôr sa nemáme čím chváliť. Že vlastne, najlepšie by bolo vyplniť nejaký vzor životopisu a v ňom sa tie naše prešľapy nejako stratia.

 

A tak sa znovu pozrime na to, kedy nastane problém, že sa nevieme prezentovať?

 

Keď sme vyplnili životopis podľa vzoru. Snažili sme sa dodržať štruktúru a formu. Aby sme naplnili, očakávania a štandardy, lebo to sa od nás doteraz vždy vyžadovalo. Vyplňovali sme všetky údaje tak, aby nám nič nechýbalo. Aby sme nemali medzeru medzi pracovnými skúsenosťami. Chceli sme zaujať, tým, že nasledujeme vzor niekoho iného, pretože veríme že takto je to správne.

Vnímate to? Tú priepasť ktorú sme sa takto začali vytvárať a do ktorej čo chvíľa spadneme?

 

Celá naša pozornosť je zameraná na to, čo nie je podstatné. Nič z toho čomu sme sa tak pedantne pri písaní životopisu venovali nerozhodne o tom, či nás pozvú na pracovný pohovor. Je to skôr naopak – ak vypisujete životopis podľa vzoru – absolútne v tom stratíte seba. A stratený zostanete. Rovnako vaša šanca na úspech …

  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa informácia, v ktorom roku ste pracovali v ktorej spoločnosti? Je to všetko čo o vás rozhodne? Je to to čo vás odlíši? Je to to čo ukáže vašu hodnou? Alebo vaše výsledky?
  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa vypísať všetky vaše skúsenosti? Podporí to vašu odbornosť? Podporí to rozhodnutie zamestnávateľa, že ste skutočným odborníkom, keď vo vašej praxi máte viac zameraní? Rozhodnete sa zamestnávateľ pre vás ak vidí viac krátkych praxí? Rozhodne sa zamestnávate pre vás ak vidí medzery v rokoch?
  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa ak zadáte len názov pozície? vie na základe toho, aká bola vaša úloha? Aké ste mali výsledky? V čom ste vynikali? Za čo ste boli ohodnotení? V čom je vaša priorita?
  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa ak opíšete náplň práce z internetu? Akú výpovednú hodnotu budú mať všeobecné pojmy o vás? Čo to o vás prezdradí? Ako vás vyhodnotí zamestnávateľ? Ako vás porovná s ďalšími 20-timi úplne rovnakými životopismi?

 

Pozrime sa na to z opačnej strany

 

  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa informácia, v ktorom roku ste pracovali v ktorej spoločnosti? Začne si všímať kde ste pracovali, kedy a ako dlho. Nedozvie sa žiadnu informáciu o Vás – tento údaj má informačný charakter, preto by mal byť len doplnkový.
  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa vypísať všetky vaše skúsenosti? A tu ste sa dostali znovu do pasce. Zamestnávatelia začnú porovnávať ako dlho ste kde pracovali, či máte prax bez prerušení a hneď si všimnú ak sa vám vyskytli nejaké „faux pas“, pretože tým štýlom ste na to jednoznačne upozornili.
  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa ak zadáte len názov pozície? Predbehne vás každý kto bude mať zameraný životopis na svoje výsledky, hodnotu svojej práce, svoje postupy, prezentácie.
  • Akú hodnotu má pre zamestnávateľa ak opíšete náplň práce z internetu? Unudíte zamestnávateľa, pretože náplne práce z internetu pozná naspamäť. Váš životopis bude prehnane dlhý, nezaujímavý a nudný. A znovu ste upriamili pozornosť personalistu na to, čo vám skôr poškodí ako pomôže.

 

To je len úvod a zároveň 4 najväčšie prešľapy, vďaka ktorým sa nedostanete na pohovor.

 

Ak však vnímate tieto 4 body ako príležitosť a pri tvorbe životopisu sa zameriate na to, kam chcete zamerať pozornosť zamestnávateľa, dokážete vďaka nim upriamiť pozornosť na svoju hodnotu. Nájdete stratenú sebadôveru, dokážete na ňu upriamiť pozornosť.

 

A to je celkom slušný náskok pred ostatnými : )

 

Autor: Silvia S

Zdieľajte s priateľmi